خانه » وبلاگ » تاثیر انیمیشن و شخصیت کارتونی بر کودکان
انیمیشن دیدن کودکان

تاثیر انیمیشن و شخصیت کارتونی بر کودکان

این روز ها تقریبا بیشتر کودکان این روز ها مجموعه ای از سی دی های بتمن ، اسپایدرمن ، پاندای کونگ فوکار و دیگر از کارتون ها را هر روزه تماشا میکنند و آن ها را مرور کرده و در خیالات خود با قهرمانان داستان همراه می شوند. ابر قهرمان هایی که با نیرو های خود به مبارزه و تلاش برای رسیدن به خاسته های خود تلاش میکنند . بد نیست از تاثیر انیمیشن بر کودکان بیشتر بدانیم

افزایش تنش و خشونت یا اشتیاق و انگیزه ؟

روانشاس ها معتفد اند از طریق کارتون و انیمیشن ها می‌توان بسیاری از مفاهیم مثبت اجتماعی را به گونه‌ی بهتری به کودکان فهماند اما از آنجا که در میان انیمیشن‌ها شخصیت‌های مهربان و خشن هر دو وجود دارد بهتر است برای کودکان انیمیشن هایی مطابق سن آن در نظر گرفت . بنابراین انیمیشن ها و شخصیت های کارتونی تاثیرات مثبت و منفی میتواند بر کودکان بگذارد که در ادامه این مسئله را برسی خواهیم کرد

 

تاثیر انیمیشن بر کوذکان

 

تاثیرات مثبت انیمیشن ها و کارتون ها بر کودک

1. قدرت جست و جو گری کودکان را افزایش میدهد

با اینکه شخصیت های کارتونی موجوداتی خیالی هستند و وجود واقعی ندارد ، اما پیام و آموزه هایی که پشت هر شخصیت کارتونی وجود دارد بر اساس حقیقت و واقعیتهاست و واضح است که بچه‌ها میتوانند از کارتون‌ها چیز های زیادی یاد بگیرند. کنجکاوی که از تماشای شخصیتهای کارتونی مورد علاقه کودک به‌وجود می‌آید سبب میشود بچه‌ها به اطراف خود توجه بیشتری کنند . دنیای واقعی را بهتر درک کنند. همچنین انیمیشن ها می‌توانند کمک کنند که کنجکاوی بچه‌ها برای کشف مسائل مختلف تحریک شود.

 

تاثیرات خوب کارتون بر کودکان

 

2. باعث کاهش اظطراب کودک میشود

شخصیت ‌های کارتونی با شادی بخشی و سکانس های کمدی و خاطره انگیز باعث ایجاد شادی در کودکان و تولید اندروفین که بسیار برای سلامتی ذهن و کاهش استرس مفید است میشود و تأثیر مثبتی بر سلامت بدن دارد. پس میتوان گفت که در دنیای پر استرس امروز، تماشای کارتون و انیمیشن یکی از راه‌های کاهش استرس برای کودکان است.

 

تاثیر انیمیشن ها

 

3. به یادگیری کودک کمک می‌کند

انیمیشن ها به کمک شخصیت های دوست داشتنی خود میتوانند به کودکان چیز های زیادی آموزش دهند . رنگ ها ، حروف الفبا ، اشکال ، حیوانات و … که بر اساس سن کودک میتوان کارتون های اموزنده بسیاری را پیدا کرد به طور مثال انیمیشن دورا جست و جو گر به کودکان آموزش میدهد که برای حل مشکلات و چالش ها صبور باشند و به دنبال بهترین راه حل بگردند .

4. الگو برداری عادت ها و رفتار های خوب را از شخصیت ها

در انیمیشن ها گاها شخصیت هایی میبینیم که رفتار های خوبی مثل کتاب خواندن ، به موقع خوابیدن ، خوردن غذا های مفید از خود نشان میدهند و کودک با الگو برداری از این رفتار ها باعث میشود سبک زندگی بهتری را داشته باشد ، به طور مثال انیمیشن ملوان زبل شخصیت اصلی با خوردن اسفناج باعث میشود از قدرت زیادی بهره مند شود و چه بسیاری از کودکان که به تقلید از این رفتار ملوان زبل به خوردن اسفناج علاقه مند شدند .

5. آموزش زبان

بیشتر تولیدات پویانمایی و کارتون ها به زبان انگلیسی هستند و دیدن این انیمیشن ها به کودکان در یادگیری کلمات انگلیسی و تلفظ صحیح کلمات کمک میکند .

اموزس زبان با انیمیشن

 

انیمیشن ها ممکن است تاثیر منفی داشته باشند ؟

بله همانطور که تاثیرات مثبت بسیاری دارد تاثیر منفی هم دارند و معمولا تاثیر منفی مربوط به زمانی است که کودک کارتون مناسب رده سنی خود را نمیبیند .
کودکان خردسال گاها با دیدن مبارزه بین قهرمان های انیمیشن ممکن است بخواهد ار الگو برداری از انها سعی به پرخاشگری کند که بهتر است کارتون هایی با رده سنی مناسب در اختیارشان قرار دهیم

نقش والدین چیست ؟

والدین باید به کودکان نحوه انتخاب صحیح و متناسب را به کودکانشان توضیح دهند . همچنین مدت زمان استفاده از تلویزیون و کارتون را کنترل کنند کودک نباید بیشتر از 1 تا 2 ساعت در روز در برابر تلویزیون بنشیند .

معرفی کارتون های خوب و بد :

کارتون های مناسب :

رده سنی 3 سال : در جستجوی نمو ، السا ( فروزن ) ، داستان اسباب بازی‌ها ، بره ناقلا ماجراهای بسیار وینی پو ، مینیون‌ها

رده سنی 4 – 6 سال : من شگفت انگیز ، پاندا کونگ فو کار ، السا ( فروزن ) ، مرد عنکبوتی ، قهرمان بزرگ 6

بالای 7 سال : Inside Out ، موانا ، شیرشاه ، بتمن ، رالف خراب کار ، شگفت انگیزان ، دختر کفشدوزکی

 

انیمیسن های مناسب کودکان
 
کارتون های نا مناسب برای خردسالان پیشنهاد نمیشود :

گربه سگ ، اسکوبی دو ، پوکمون ، سیمپسون ها ، وینیکس ها ، بیلی کوچک ، مکس و رابی

 

اسکوبی دو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا