خانه » وبلاگ » بازی کودکان چرا ضروری است ؟ + بازی های سرگرم کننده در خانه
خوبی های بازی کودکان

بازی کودکان چرا ضروری است ؟ + بازی های سرگرم کننده در خانه

بازی کودکان

بازی و سرگرمی جزئی از نیاز انسان هاست و از کودکی با او همراه است و نقش مهمی در روند رشد اجتماعی و ذهنی کودک دارد .
بازی کودک را به تحرک فیزیکی و ذهنی وا می دارد و از کودکی آمادگی ذهنی و جسمی را برای مقابله با مشکلات به کودک می آموزد .
بازی به حس کنجکاوی کودک نسبت به دنیای اطرافش پاسخ می دهد ، بازی کودکان صرفا برای سرگرم بودن و شاد بودن کودکان نیست که ضرورت دارد ، بلکه مزیت هایی مانند همکاری و مشارکت اجتماعی و آشنایی با قوانین ، رقابت کردن و … آشنا می شود .

مزیت های بازی کودکان

 • رشد ذهنی و عاطفی
  در حین بازی ، کودک احساسات خود را مانند خشم ، ترس یا محبت را بروز میدهد . کودک در حین بازی با اسباب بازی ها یا دوستانش می تواند به مشکلات و مسائلی که او را آزار میدهد یا باعث خوشحالی او می شوند پی ببرد که نقش مهمی در روند رشد ذهنی و عاطفی کودک دارد .
 • کودک تفکر کردن را می آموزد
  در حین بازی کودک با چالش هایی مواجه می شود که منجر به فکر کردن و فعالیت ذهنی او می شود و زمانی که کودک به چالش غلبه می کند ، در ناخودآگاه کودک ، غلبه بر چالش ها و مشکلات شکل دهی می شود
 • قوه تخیل او را پرورش می‌ دهد
  زمانی که کودک با شخصیت خیالی خود بازی می کند و با آن صحبت می کند در واقع کودک از قوه تخیل و خیال پردازی خود استفاده میکند و اینگونه بازی ها منجر به تقویت قدرت تخیل و تجسم کودک می شود .
 • پروش خلاقیت در حین بازی کودک
  بازی کردن مخصوصا بازی های فکری باعث پرورش خلاقیت کودکان می شود و در فرایند یادگیری و رشد به کودک کمک به سزایی می کند .

در نتیجه بازی کودکان به هیچ وجه کار بیهوده ای نیست بلکه موجب رشد شخصیت و اعتماد به نفس کودک می شود و موجب می شود بدون ترس و خجالت احساسات خود را بیان کند .

تصویر بازی کودک

 

بازی کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

بازی کودکان می تواند به هر نحوی باشد و حتما نیاز نیست برای کودک اسباب بازی های گران قیمت تهیه کنید همین که اشیا مضر و خطرناک را از محیط بازی کودک دور نگه دارید کافی است .
کودکان بهتر است بازی متناسب با سن خود را انجام دهند بازی های فکری و جسمی هیجان انگیز ، بازی هایی که کنجاوی کودکان را بر انگیزاند از بازی های مفید برای کودکان است ، در زیر لیستی از بازی ها را برای شما گرد آوری کرده ایم .

 

10 بازی کودکانه سرگرم کننده

1 – نقطه بازی و اسم فامیل

اسم فامیل و نقطه و خط از آن دسته بازی های نوستالژیک هستند که می تواند اعضای خانواده را دور هم جمع کند همچنین خلاقیت کودک را نیز به چالش میکشد . 

2 – حدس نقاشی 

در این بازی می توانید روی چند تکه کاغذ کلماتی را بنویسید و شخص مقابل از بین آن کلمات شانسی یکی را بردارد و سعی کند آن کلمه را نقاشی کند و فرد دیگر بازی باید طبق نقاشی کلمه مورد نظر را حدس بزند .

3 -پازل و معما

پازل ها از آن دسته بازی هایی هستند که می تواند کودک را مدت طولانی تری سرگرم کند ، همچنین می توان نقاشی های کودک را به قسمت های مختلفی برش داد تا خود کودک آن را منظم کند و از نظم دوباره نقاشی خودش لذت ببرد .

بازی کردن کودک

4 – توقف رقص

می توانید برای کودکان آهنگ بگذارید و کودکان مشغول رقصیدن شوند و زمانی که آهنگ قطع شد باید در همان حالت متوقف شوند و تا پخش مجدد آهنگ حرکت نکنند ، بازنده کسی است که تا پخش مجدد آهنگ صبر نداشته باشد . این گونه بازی ها هم به فعالیت جسمی کودکان کمک میکند هم مفهوم برد و باخت را آموزش می دهد .

رقصیدن کودکان

 

5 – سیب زمینی داغ !

این بازی جمعی برای کودکان هیجان انگیز است ، از کودکان بخواهید به صورت دایره وار بنشینند و به آن ها یک سیب زمینی یا توپ بدهید و از آن ها بخواهید تا آن را دست به دست کنند تا زمانی که آهنگ قطع شد سیب زمینی ( توپ ) دست هر کس که بود بازنده است ???? این بازی هم شادی موزیک و هم هیجان کودکان را در پی دارد .

6 – یافتن گنج 

می توان یک اشیا را در جایی از اتاق قایم کرد و از کودک خواست که آن را پیدا کند ، بازیکن دیگر باید هنگام نزدیک شدن کودک به اشیا مخفی شده با ته مداد به میز بکوبد و هر چه به شیء مخفی شده نزدیک شود باید شدت صدای مداد نیز بیشتر شود . این شی می تواند خوراکی یا میان وعده مورد علاقه کودک باشد .

7 – بازی بیست‌سؤالی

بازی بیست سوالی بازی سرگرم کننده و بدون نیاز به امکانات می باشد و کودکان را به فکر کردن وا میدارد .

8 – لی لی

کودک این بازی را در خانه هم می تواند انجام دهد . می توانید پارچه های آماده بازی لی لی را از بازار خریداری کنید یا روی سطح سرامیک با چسب بکشید ، لی لی از آن دسته بازی های مورد علاقه بسیاری از کودکان است که آن ها را به جنب و جوش و فعالیت وا می دارد .

بازی کودکانه لی لی

 

9 – کارت بازی

بازی های کارتی گوناگونی در بازار می توان برای کودکان یافت که آن ها را حسابی سرگرم نگه می دارد . بازی های رومیزی هم گزینه مناسبی برای سرگرم کردن کودکان می باشد برای نمونه بازی های منچ ، مارپله ، مونوپولی و . . .

10 – بازی کشتی های جنگی

این بازی دو نفره و بسیار محبوب را میتوان با قلم و کاغذ انجام داد . در این بازی یک صفحه کاغذ را به دو قسمت تقسیم میکنیم و هر بازیکن کشتی های جنگی را در سمت خود روی کاغذ می کشد ، سپس سعی میکند کشتی های دشمن را نشانه گیری کند و به آن شلیک کند .
به این صورت که فرد حمله کننده سعی می کند نقطه قرینه کشتی دشمن را در صفحه خود پیدا کندا و یک دایره توپر مشکی بکشد ، سپس کاغذ را از وسط تا زده و پشت نقطه ای که کشیده است را مجدد نقطه میکشد تا اثر نقطه به طرف دیگر برگه منتقل شود ، اگر گلوله به کشتی حریف برخورد کند آن کشتی غرق می شود . برنده کسی است که در انتهای بازی کشتی های سالم بیشتری داشته باشد .

 

توصیه هایی در مورد بازی کودکان
 • سعی کنید بازی های فکری و فیزیکی را جایگزین بازی های دیجیتال برای کودکان کنید .
 • تاحد امکان سعی کنید از خرید وسایل بازی با مواد مضر برای کودکان اجتناب کنید . مانند واتر اسلایم و ژل اسلایم یا اسباب بازی هایی که از در تولید آن از پلاستیک های بازیافتی استفاده شده است .
 • بازی در تربیت کودکان نقش اساسی دارد سعی کنید به کودکان بازی های هدفمند و مفید آموزش دهید .
 • بازی های گروهی با هم سن وسالهایشان بسیار به آن ها مهارت ارتباط اجتماعی می آموزد .
 • سعی کنید تا حد امکان خودتان هم با کودکان هم بازی شوید . 
 • بازی کردن کودک را وقت طلف کردن و بیهوده گذراندن زمان نبینید ، بازی موجب رشد و تحول کودک است .

 

این نوشته را می توانید با دوستان خود به اشتراک بگذارید ، همچنین مطالب دنیای کودک کیدیا را در شبکه های اجتماعی هم می توانید دنبال کنید  .

تلگرام کیدیا

اینستاگرام کیدیا

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا